Kiedy wypada niedziela handlowa w 2020 roku?

Handlowa Img 751.jpg

Temat niedzieli handlowej budzi wiele kontrowersji wśród Polaków. Okazuje się, że wiele osób nie chce zmienić swoich przyzwyczajeń konsumenckich i deklaruje chęć odwiedzenia sklepów w niedzielę.

To samo tyczy się pracowników branży handlowej, spośród których wielu chciałoby zarobić więcej w zamian za pracę w niedzielę. Na ich nieszczęście, w roku 2020 da się zrobić zakupy tylko w 7 razy w niedziele, z czego do końca roku zostały tylko dwa takie dni. Siódmy dzień tygodnia jest dniem handlowym niezwykle rzadko, więc lepiej planować zrobienie zapasów zawczasu. To zdecydowanie najlepszy sposób.

Kiedy wypadają niedziele handlowe w roku 2020?

W październiku żadna niedziela nie jest handlowa. W roku 2020 sklepy będą otwarte w grudniu, w dniach 13 i 20. Będą to dni tuż przed Bożym Narodzeniem. Wcześniej w obecnym roku wolne niedziele wypadły w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia oraz przed samymi świętami wielkiej nocy. Ilość niedziel handlowych w roku reguluje ustawa, więc możemy się spodziewać, że obecny stan będzie podobny w roku 2021, chyba, że dojdzie do nowelizacji.

Od kiedy zaczął się zakaz handlu?

Ustawa ograniczająca handel w Polsce weszła w życie pierwszego marca 2018 roku. Zgodnie z jej zapisem były dwie niedziele handlowe na każdy miesiąc. Z roku na rok przepisy zaczęły się zaostrzać, w 2019 było 12 niedziel, a obecnie jest ich tylko 7. Ludzie coraz bardziej przywykli do obecnej sytuacji i zaopatrują się w zakupy w sobotę.


Zapraszamy do: http://www.ad4mass.pl/


Wiele osób nie ma jednak możliwości zrobienia zakupów w inny dzień niż niedziela. To właśnie dla nich przepisy powinny być bardziej korzystne i mniej rygorystyczne. Jeśli chodzi o zakaz Polska wzięła przykład z innych państw europejskich, gdzie od dawna niedziela jest dniem wolnym od pracy. Niestety kondycja ekonomiczna państwa jest znacznie gorsza niż zachodnich sąsiadów, przez co powinniśmy pracować nad zniwelowaniem tych różnic. Zakaz handlu w niedziele nie obowiązuje cukierni, piekarni, kwiaciarni, lodziarni i placówek pocztowych, a także sklepów na dworcach.